Gedeb, Ethiopia
Gedeb Washed
Bergamot · Apricot · Black tea
$19.00 – $64.00
250 g · 1 kg
from $6.40 / 100 g
Sizes: Gedeb Washed
Gedeb Washed
- 250 g$7.60 / 100 g$19.00Buy: Gedeb Washed, 250 g
- 1 kg$6.40 / 100 g$64.00Buy: Gedeb Washed, 1 kg
Roasted Tuesday, shipped Wednesday · Free US shipping over $60

This week on the roaster
We roast about 30 kg a week, every Tuesday, and ship on Wednesday. The shelves beside the roaster hold the tea, honey, oil and chocolate we use ourselves.
Single origins and one house blend, roasted every Tuesday. Whole bean unless you ask for a grind.
See all 7 in CoffeeGedeb, Ethiopia
Bergamot · Apricot · Black tea
$19.00 – $64.00
250 g · 1 kg
from $6.40 / 100 g
Gedeb Washed
Huila, Colombia
Red apple · Panela · Milk chocolate
$17.00 – $56.00
250 g · 1 kg
from $5.60 / 100 g
Huila Washed
Cerrado, Brazil and Huila, Colombia
Cocoa · Toasted hazelnut · Molasses
$16.00 – $52.00
250 g · 1 kg
from $5.20 / 100 g
Night Shift Espresso
Tolima, Colombia
Caramel · Orange · Cocoa nib
$18.00 – $60.00
250 g · 1 kg
from $6.00 / 100 g
Sugarcane Decaf
Aceh, Sumatra, Indonesia
Cedar · Dark chocolate · Black pepper
$18.00
250 g · 1 kg
$7.20 / 100 g
Sumatra Wet-hulled
Huehuetenango, Guatemala
Brown sugar · Plum · Almond
$14.00 – $62.00
1 kg · 5 kg
from $1.24 / 100 g
Green Coffee, Huehuetenango
Assam, India
Malt · Honey · Dried flowers
$12.00
100 g
$12.00 / 100 g
Grown in Oregon, USA
Peppermint · Lemon zest · Hay
$9.50
50 g
$19.00 / 100 g
Addison County, Vermont, USA
Clover · Meadow flowers · Butterscotch
$14.00 – $25.00
340 g · 680 g
from $3.68 / 100 g
Raw Wildflower Honey
Chania, Crete, Greece
Cut grass · Green tomato · Black pepper
$24.00 – $42.00
500 ml · 1 l
from $4.20 / 100 ml
Cretan Olive Oil
Cacao from Piura, Peru; made in Vermont, USA
Red fruit · Roasted nuts · Brown sugar
$7.50
70 g
$10.71 / 100 g
Sri Lanka and Lang Son, Vietnam
Sweet wood · Liquorice · Citrus peel
$8.00
40 g
$20.00 / 100 g
Baked in Burlington, Vermont, USA
Toasted oats · Maple · Sea salt
$11.00
400 g
$2.75 / 100 g
$85.00 · Sold out
Boxes
Each box lists what is inside and what the same things cost bought one by one.
$46.00
$54.00 bought one by one
$37.00
$42.00 bought one by one
$49.00
$57.50 bought one by one
· Roasting, The shop
One roast day a week keeps every bag within a few days of the roaster, and keeps the shop small enough for two people to run.
· Brewing, Recipes
The recipe we use at the brew bar for light coffees like Gedeb Washed, with the reasons for each step.

· Sourcing, Coffee basics
What the facts printed on each of our bags mean, and how much each one tells you about the cup.
